Stát dá na obnovu brownfieldů přes 2,3 miliardy

23.1.2024


Stát podpoří prostřednictvím Státního fondu podpory investic (SFPI) 47 projektů, jejichž cílem je obnova tzv. brownfieldů. Celkem půjde z Národního plánu obnovy na revitalizaci území se starou stavební zátěží více než 2,3 miliardy korun. Podporu získalo 15 velkých a 32 malých projektů napříč regiony.

Největší zájem byl o rekonstrukce, zhruba půl miliardy půjde také na demolice a následnou novou výstavbu. Všechny projekty musí být dokončeny do prosince 2025. „Díky prostředkům z Národního plánu obnovy dostanou neudržované areály druhou šanci – vzniknou v nich nové školy, kulturní zařízení nebo sportoviště a další budovy, které slouží veřejnosti. Záleží na konkrétních potřebách obce,“ uvedl ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš.

Obnova brownfieldů pomůže městům

Velké brownfieldy si rozdělily více než 1,8 miliardy korun, malé přes 470 milionů korun. Z větší části se jedná o rekonstrukce stávajících objektů na území brownfieldů, menší část pak tvoří demolice nevyužitelných objektů s návaznou výstavbou energeticky úsporných ekologických novostaveb. „Brownfieldy často zabírají lukrativní místa v centrech měst. Jsou proto obrovskou výzvou a zároveň příležitostí. Město může na jejich místě postavit třeba skvěle dostupnou moderní knihovnu, aniž by muselo zastavět volnou plochu,“ dodal Bartoš.

Škola v bývalém mlýně, kulturní dům z vyhořelého pivovaru

Součástí obnovy je i výstavba přírodních úložišť uhlíku za 170 milionů Kč. Typicky se jedná o zalesnění na místě bývalých vojenských objektů, kde by rekonstrukce budov nebo výstavba nebyla smysluplná. Některé projekty jsou pak velmi kuriózní. Podporu získal například projekt výstavby nové základní školy v Bílovicích nad Svitavou. Pochlubit se bude moci skutečnou raritou – přímo v hlavní budově školy zůstane v provozu vodní elektrárna, která byla součástí původního mlýna.
Z dalších úspěšných projektů stojí za zmínku například divadlo a kulturně-společenský prostor se zázemím ve vyhořelém zámeckém pivovaru v Jindřichově Hradci. Plzeň pak díky podpoře SFPI zrekonstruuje nevyužitý objekt na kulturně i turisticky významné Muzeum generála Pattona.

zdroj foto: pixabay.com

Autor: Redakce Stavebninet.cz


Zpět na stránku novinky

Bazar stavebnin
Vložit inzerát zdarma

Výstavy a veletrhy

 22.1. – 25.1.2024
INFOTHERMA 2024
Ostrava – Černá Louka

15.2. - 17.2.2024
For Wood
Praha – výstaviště Letňany
16. veletrh dřevěných staveb, konstrukcí a materiálů

15.2. – 17.2.2024
Střechy - Solar - Řemeslo 2024
Praha – výstaviště Letňany
Veletrh pro střechy, stavbu a úspory energií

22.2. – 24.2.2024
Stavitel
Výstaviště Lysá nad Labem
30. veletrh stavebních materiálů, technologií a úspor energií


další výstavy a veletrhy

13.10. – 14.10.2023

ok1
mapa