Novinky na serveru stavebninet.cz

Bytová výstavba se loni propadla


Zatímco stavebnictví jako celek zažívá v posledních letech stálý růst, bytové výstavbě se příliš nedaří. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ), podle kterého výstavba bytů v roce 2023 klesla o 3,4 %. Velikost bytů se meziročně nezměnila, ale narostly investiční náklady na jejich výstavbu.

zobrazit »

Českému stavebnictví se daří a stále roste


Stavební sektor v Česku nadále roste, jak ukazují statistické údaje za rok 2023. Celková hodnota stavebních prací dosáhla loni přes 695 miliard korun, což znamenalo meziroční růst o 2 %. Nejvíce se stavělo v Praze, zatímco Liberecký kraj zůstal na chvostu.

zobrazit »

Dostupné bydlení v Česku: cena 60 tisíc Kč za m2 je reálná


Nové bydlení za 51 000 až 59 000 Kč za metr čtvereční je v Česku možné i v roce 2024. Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě (ČKAIT) dokládá, že při správné kalkulaci a přípravě projektu mohou být tyto ceny reálné. Včetně všech nákladů, DPH a zisků stavebních firem se může cena třípokojového bytu 70 m² pohybovat kolem 3,6 milionu korun.

zobrazit »

Ministerstvo pomůže obcím s bytovou výstavbou: Připraveno je 400 milionů korun


Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) přišlo s novou finanční podporou, která pomůže obcím a krajům připravit projekty na stavbu a opravy bytů. Tentokrát je připraveno 400 milionů korun z evropských fondů, konkrétně z Národního plánu obnovy. Celkově už MMR poskytlo nebo poskytne na tyto účely asi 1,4 miliardy korun.

zobrazit »

Revoluce ve stavebním řízení: Portál stavebníka přináší zásadní změny


Portál stavebníka je nová digitální platforma určená pro zjednodušení a modernizaci procesu stavebního řízení v České republice. Tento portál byl představen místopředsedou vlády pro digitalizaci a ministrem pro místní rozvoj Ivanem Bartošem na Stavebním veletrhu v Brně 25. dubna 2024. Cílem projektu je vytvořit bránu k celému digitalizovanému stavebnímu řízení, která spojí stavební úřady, dotčené orgány a správce technické a dopravní infrastruktury do jednoho uživatelsky přívětivého rozhraní.

zobrazit »

Velký krok k dostupnému bydlení: 12 miliard na nájemní byty


Po dvou desetiletích členství v Evropské unii Česká republika otevírá novou kapitolu v oblasti bydlení. Evropská komise schválila financování dostupných nájemních bytů z veřejných zdrojů. To znamená zásadní změnu v přístupu k řešení bytové krize, nabízejí se nové možnosti pro mladé lidi a prospěšné profese po celé republice.

zobrazit »

Nový stavební zákon: Přechodné období až do roku 2027


Zavedení nového stavebního zákona a souvisejících vyhlášek přináší významný posun v procesu povolování staveb. S účinností od 2. dubna 2024 se zavádí přechodné období, trvající do 30. června 2027, během kterého bude možné projekty podávat a schvalovat dle stávajících pravidel. Nová legislativa má usnadnit stavebníkům přechod a nabízí výhody jako jednodušší dokumentace a rychlejší povolení staveb.

zobrazit »

Výrobci cihel vzhlížejí do roku 2024 s optimismem


Optimistické zprávy zaznívají před začátkem hlavní stavební sezóny z řad výrobců pálených cihel. Podle nich je vidět značné oživení trhu, roste poptávka po stavební materiálu. Některé podniky obnovují provoz v závodech s pozastavenou výrobou. Jako hlavní příčinu cihláři uvádějí pokles úrokových sazeb hypoték či snížení sazby DPH u bytů a stavebních prací.

zobrazit »

Nová podpora sociálního bydlení: až 68000 Kč/m2


Vláda spustila nový program podpory sociálního bydlení. Ten má potenciál změnit životy mnoha lidí. Díky finančním prostředkům ve výši 1,9 miliardy korun z Evropského fondu pro regionální rozvoj se otevírají dveře pro obce, neziskové organizace a církve k realizaci projektů sociálního bydlení. Výzvy mohou nastartovat výstavbu, rekonstrukce a pořízení bytů, bytových domů i nebytových prostor a jejich úpravu pro potřeby sociálního bydlení. Pomohou také s pořízením nezbytného základního vybavení.

zobrazit »

Stát dá na obnovu brownfieldů přes 2,3 miliardy


Stát podpoří prostřednictvím Státního fondu podpory investic (SFPI) 47 projektů, jejichž cílem je obnova tzv. brownfieldů. Celkem půjde z Národního plánu obnovy na revitalizaci území se starou stavební zátěží více než 2,3 miliardy korun. Podporu získalo 15 velkých a 32 malých projektů napříč regiony.

zobrazit »
1  2   Další »

Bazar stavebnin
Vložit inzerát zdarma

Výstavy a veletrhy

30.8. - 1.9.2024
Dům Louny
Louny - Výstaviště

17.9. - 21.9.2024
For Arch
Praha - PVA EXPO PRAHA Letňany
 

 další výstavy a veletrhy

13.10. – 14.10.2023

ok1
mapa